Došą Pita sudaro Vandens ir Ugnies stichijos. Ypač stipriai pasireiškia Ugnies poveikis. Vandens ir Ugnies bendras veikimas – tai gyvybės paslaptis. Žmogaus kūne doša Pita pasireiškia kaip jėgos projekcija, valdanti medžiagų apykaitą, virškinimo procesus, fermentų, hormonų gamybą, termoreguliavimo procesus. Doša Pita valdo, reguliuoja tokius subtilius žmogaus lygmenis, kaip intelektą, suvokimą, norą būti lyderiu. Doša Pita kūne lokalizuojasi plonajame žarnyne, skrandyje, prakaito liaukose, akyse, odoje, kepenyse, kasoje. Šios došos išsibalansavimas emocijų plotmėje sukelia pyktį, agresiją, smurtą, fanatizmą. Bet kokio pobūdžio fanatizmas rodo, kad doša Pita yra išvesta iš pusiausvyros.

Pitos tipo žmonės yra vidutinio ūgio, gražaus kūno sudėjimo, grakštūs. Dažnai jų plaukai rusvi, kartais ugningos spalvos, jie anksti pražyla. Rankos ir kojos karštos, jie gausiai prakaituoja, nemėgsta karščio. Veido oda jautri, sudirgusi linkusi į kapiliarų išsiplėtimą, spuogus, raudonas dėmes. Pitos tipo žmonių raumenų tonusas ir koordinacija vidutiniški, jie mėgsta intensyvų sportą, dirba „su ugnele“, bet greitai „perkaista“. Gyvenime Pitos tipo žmonės energingi, siekia tikslo, drąsūs. Paprastai jie turi savo gyvenimo programą, labai trokšta karjeros, lyderystės, mėgsta prabangą, lankosi prestižinėse vietose. Turi daug draugų, ypač jei tie draugai jiems naudingi. Jie labai nori lavintis, sužinoti kažką naujo. Bet dažnai tai tik būna EGO plėtimas, dvasinis augimas nevyksta, jei šio tipo žmonės žinias panaudoja tik įsitvirtinimui visuomenėje, bet ne kitų žmonių labui. Išvesti iš pusiausvyros Pitos tipo žmonės tampa labai nekantrūs, karštakošiai, irzlūs ir agresyvūs.

Pitos tipo žmonės gali būti puikūs administratoriai, vadovai, jie greitai orientuojasi situacijoje, greitai ir ryžtingai daro sprendimus, jiems puikia sekasi verslas, ypač jei jie harmonijoje ir optimistai. Tačiau ir jiems reikia ramybės bei poilsio. Mūsų visuomenės gyvenimas, pagrįstas konkurencijos principu, nuolatine įtampa, pomėgis rūkyti ir vartoti alkoholį išbalansuoja došą Pita. Didelis stresas taip pat išbalansuoja šią došą, ypač jei žmogus jaučia pyktį ar įniršį, kelia pernelyg didelius reikalavimus sau ar kitiems, kas ypač būdinga šio tipo žmonėms. Kadangi Pitos tipo žmonės mėgsta lyderiauti, juos traukia sėkmė, tačiau bet koks nepasisekimas labai žeidžia ir išveda ir pusiausvyros. Jie nemėgsta būti pavaldūs, todėl turėtų kurti savo verslą. Dirbant jie turėtų surinkti labai stiprią komandą ir ja pasitikėti, nes Pitas labai išveda iš pusiausvyros kompetencijos stoka ir lėtumas. Pitos tipo žmonės mėgsta uždirbtus pinigus investuoti, Vatos tuojau pat išleidžia, o Kaphos- ypatingi šykštuoliai.

Pitos tipo žmonės labai įžvalgūs, nes Ugnies elementas pasireiškia žvilgsnyje. Todėl jie mėgsta gražų interjerą, perkamas prekes būtinai apžiūri. Maistas jiems turi būti gražiai patiektas, indai puikūs. Vatos tipo žmonės nori daugiau klausytis, negu žiūrėti, o Kaphos – paliesti, pauostyti. Jei ką nors aiškinate Vatos tipo žmogui, jis sakys jums – papasakok, Pitos tipas sakys – parodyk, o Kaphos- paaiškink. Šiuolaikiniai psichologai taip pat skirsto žmones pagal tai, kaip jie klausosi, gilinasi į problemos esmę. Tai padeda bendrauti ir suprasti, kodėl žmonės skirtingai reaguoja. Pavyzdžiui, jei Pitos tipo moteriškė su puikia šukuosena grįš į namus, kur jos laukia Kapha, jis pirmiausiai paklaus – kiek kainavo? Labai gerai nusiteikęs Kaphos tipo vyras galbūt norės pakedenti žmonos plaukus, nes jam patinka lytėti. Bet abiem atvejais kažin ar žmona liks patenkinta. Pitos tipo žmones nuo vaikystės reikia mokyti filosofinio požiūrio į gyvenimą, kad susidūrę su sunkumais ir krizėmis jie nepalūžtų.

Doša Pita gali padidėti persikaitinus saulėje, valgant daug karšto, riebaus ir aštraus maisto, geriant daug kavos, vartojant daug druskos ar tiesiog suvalgius nešviežio maisto, kuriam šio tipo žmonės ypač jautrūs. Pitos jautrūs įvairioms cheminėms medžiagoms, todėl turėtų vengti dirbti laboratorijose, chemijos pramonėje, virėjais, nes neperneša karščio.

Pagrindiniai Pita doša išbalansavimo požymiai:

  • temperatūros pakilimas;
  • infekciniai susirgimai;
  • odos ligos (dėmės, spuogai, alergijos);
  • padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas;
  • karštis viduriuose;
  • kepenų sutrikimai;

Pitas subalansuoja poilsis, saikas ir ramybė. Jiems ypač būtina darbe daryti pertraukas, jų metu pasiklausyti ramios relaksuojančios muzikos, išgerti sulčių. Labai svarbu tolygiai paskirstyti darbus, nepersidirbti ir nepalikti svarbių darbų vakarui, nes Pitos tipo žmonėms nebaigti darbai ir neramios mintys neduos užmigti, nors šio tipo žmonėms miego reikia šiek tiek mažiau, negu kitiems. Dėl savo energingumo jie lengviau negu kitų tipų žmonės pakelia bemieges naktis, o ryte jaučiasi žvalūs. Tačiau jei juos užklumpa ilgalaikis stresas ir parasisededa nemiga, ji sunkiai įveikiama.. Šio tipo žmonėms prieš miegą būtina pasivaikščioti, ypač jei oras vėsus. Vakare reikėtų išgerti kalpokės (Scuttelaria) arbatos, kuri ne tik padės užmigti, bet ryte sukoncentruoti dėmesį darbams. Ryte ir vakare būtina pamedituoti. Jei nesugebate susitvarkyti su įkyriomis mintimis, esate suirzę ir išvesti iš pusiausvyros, pagulėkite vėsioje vonioje, įberkite į ją melsvos ar žalios spalvos druskos. Sutelkite dėmesį į kvėpavimą, kvėpuokite apatine pilvo dalimi. Stenkitės įkvėpti Visatos ramybę ir tylą, o iškvėpdami galvokite ne apie save ir savo vargus, o apie kitus žmones, kuriems taip pat reikia tylos ir ramybės. Taigi iškvėpkite savo tylą ir ramybę, gerumą ir viltį. Įsivaizduokite, kad jūsų iškvėpti tyriausi jausmai tarsi rožės žiedlapiai byra ant visos žemės ir padeda tiems, kam šiandien negera ir neramu. Tai padės Pitoms atsikratyti pernelyg didelio egoizmo ir savęs sureikšminimo, kam jie ypač linkę. Kūrybinė ugnis AGNI – tai tarsi Pita doša atmaina. Ji ypač pasireiškia šio tipo žmonėse, todėl jie tokie kūrybingi. Tačiau ši ugnis gali ir sudeginti, sunaikinti žmogų, jei jis nevibruos harmonijoje su kitais žmonėmis ir Visata, jei rūpinsis tik savo EGO. Šio tipo žmonės turėtų mažiau klausytis trankios muzikos, dalyvauti visokiuose vakarėliuose, nes tai jų neatpalaiduos, o tik dar labiau didins nerimą ir agresiją. Pitos tipo žmonėms net ir nedidelis alkoholio kiekis yra pavojingas. Reiktų dažniau paskaityti filosofinę literatūrą, pabūti gamtoje ir susimąstyti apie žmogaus būties paslaptis.

AGNI virškinimo sistemoje veikia kaip speciali biologinė ugnis, kuri padeda virškinti maistą. Jei Pitos išbalansuoti fiziniame plane ar emocijų lygmenyje, ši ugnis gali sukelti ir skrandžio opą. Šio tipo žmonėms ypač tiks visos sveikuoliškos dietos, kurias siūlo natūropatai – daug vaisių, salotų, sulčių. Kito tipo žmonėms šalto maisto vartojimas sumažina AGNI kiekį ir gali sutrikdyti virškinimą, o Pitos, laikydamiesi salotų ir sulčių dietos jausis tiesiog idealiai. Pitos tipo žmonių maiste turi būti mažas druskos ir riebalų kiekis. Jų pagrindinis maistas turėtų būti grūdai, daržovės ir vaisiai. Žiemą pusryčiams ypač tiks šilta avižų, miežių ar kviečių košė. Jiems tinka visi ankštiniai. Mėsos patartina valgyti labai mažai, nes gyvuliniai riebalai ypač didina došą Pita, nors sviestas sudaro išimtį. Raudona mėsa ne tik didina šią došą, bet sukelia pyktį ir agresiją. Pitos tipo žmonėms naudingi saldūs pieno produktai. Pitos tipo žmonės turėtų daugiau vartoti maistinio pluošto, retkarčiais gerti senos lapų arbatą, kad išvalytų plonąjį žarnyną nuo došos Pita pertekliaus, ypač jei jaučia karštį žarnyne. Jie turėtų daugiau gerti, tačiau vartoti ypač geros kokybės vandenį, jei yra galimybė – šaltinio. Energijai padidinti jie turėtų gerti saldymedžio, jazminų, ybiškės, šafrano arbatas. Patartina visiškai atsisakyti kavos, juodos arbatos, nes jose yra Pitas dirginančių tonizuojančių medžiagų – kofeino ir tanino. Kas labai mėgsta arbatą, galėtų pamėginti gerti medaus krūmo (cyclopia intermedia) arba raudonąją arbatas, kuriose nėra taninų, bet labai daug mineralinių medžiagų (ypač geležies). Šios arbatos puikios alergiškiems žmonėms, kas aktualu Pitos tipui. Pitoms daugiau reikia B grupės vitaminų, kalcio ir geležies.

Pitos tipo žmonės pasižymi puikiu apetitu, jie suirzta nepavalgę. Todėl turi maitintis reguliariai, ypač nepraleisti pietų. Vakarienės negalima valgyti vėlai. Nereikia valgyti supykus, suirzus. Kadangi šio tipo žmonių tarpe daug verslininkų, jie turėtų keisti valgymo įpročius, o dalykinių susitikimų metu vengti kavos, pyragėlių, bet valgyti vaisius.

Pitoms tinka saldus, kartus ir aitrus skoniai. Ypatingas kartaus skonio vaidmuo, nes jis sudarytas iš Oro ir Eterio elementų, kurių trūksta Pitoms. Ypatingas kartaus skonio vėsinantis ir valantysis poveikis, todėl karčios žolės padeda tiek karščiuojant, tiek valant kūno šlakus, ypač kraujagysles, kepenis. Tai padeda Pitoms subalansuoti savo virškinimo sistemą. Karščiuojant derėtų išgerti islandinės kerpenos, pelynų, ramunėlių arbatos. Pitos tipo žmonės dažniau turėtų vartoti kiaulpienių salotas, o žiemą gerti jų šaknų arbatą. Kiaulpienės pasižymi stipriu detoksikuojančiu kraują, virškinamąjį traktą, o ypač kepenis ir tulžį, veikimu. Labai gerai dera su varnalėšų šaknimis, žalia arbata bei visomis prieskonių arbatomis, nes tada pasireiškia visapusiškas organizmą valantysis poveikis. Kiaulpienės gydo mastopatiją, bei krūtų navikus, vartojamos, jei padidėję limfiniai mazgai.

Jiems tinkantys produktai:

Grūdai ir ankštiniai. Ryžiai, avižos, miežiai, rugiai. Ypač došą Pita subalansuoja miežiai. Šio tipo žmonės gali vartoti daugiau ankštinių, negu kiti tipai.

Daržovės. Brokoliai, briuselio kopūstai, gūžiniai kopūstai, agurkai, bulvės, salierai. Jie turėtų mažiau vartoti burokėlių, ridikėlių, ropių.

Vaisiai. Tinka vynuogės, obuoliai, apelsinai, kriaušės, slyvos, ananasai. Reiktų vartoti bananų, greipfrutų. Vengti rūgščių vaisių.

Riešutai ir sėklos. Ypač naudingas kokosas, saulėgrąžos. Tačiau sėklų dėl jų riebalingumo jiems reiktų vartoti negu Vatos tipo žmonėms. Mažiau valgyti graikiškų ir kešju riešutų.

Prieskoniai. Pitos tipo žmonės daug aštrių prieskonių turėtų vengti. Jiems naudinga ciberžolė. Ji labai gerai valo kraują ir atstato žarnyno mikroflorą po antibiotikų vartojimo. Padeda sergantiems diabetu. Mėlynėms odoje išsklaidyti tereikia uždėti jos pastą. Idealūs prieskoniai Pitoms – pankolis, šafranas ir mėtos. Jiems taip pat tinka kardamonas, cinamonas ir kalendra. Kalendra gydo skrandžio sutrikimus, meteorizmą. Gydo beveik visas odos ligas, valo kraują, reguliuoja spaudimą.

Aliejai. vartoti nedaug aliejų, ypač vengti tų augalų aliejaus, kurie šildo, pavyzdžiui, garstyčių. tinka alyvų, sojų, saulėgrąžų.

Gyvulinės kilmės produktai. Pitoms tinka paukštiena labai mažais kiekiais, žuvis nedideliais kiekiais. Negalima vartoti jokios raudonos mėsos. Vengti kiaušinių.

Pieno produktai. Pitos tipo žmonės turėtų nevartoti labai rūgščių ir sūrių pieno produktų, kaip fermentiniai sūriai, o visi saldūs produktai jiems idealiai tinka. Stiklinė šilto pieno su žiupsneliu cinamono ar kardamono vakare nuramins astras, sureguliuos došas ir padės užmigti.

Gėrimai ir saldumynai. Netinka stipri juoda arbata , kava, stiprūs alkoholiniai gėrimai. Net vyno ypatingomis progomis jie turėtų tik paragauti. Labai tinka mėtų, ramunėlių, kraujažolės arbatos. Vasarą galima pasidaryti kartų toniką, įlašinus į vandenį alijošiaus sulčių ir įdėjus šiek tiek medaus. Žiemą į arbatas Pitos turėtų dėti šafrano. Šafranas harmonizuos Pitos tipo žmogų, sutvarkys hormoninę ir fermentinę sistemas, valys kraują ir skaidrins dvasią.

Pitos konstitucijos tipo žmonės yra ypač apdovanoti gamtos ir turi puikias galimybes džiaugtis gyvenimu, tik svarbu surasti darną savyje ir sukurti ją su aplinkiniu pasauliu.